pobierz-porady-dla-gastronomii

Food trucki, czyli restauracje na kółkach  

+ 2
+ 2
Food trucki to jeden z najgorÄ™tszych trendów branży spożywczej ostatnich lat. Å»ywienie siÄ™ w nich to już nie tylko sposób zaspokojenie gÅ‚odu jedzeniem typu fast food. Food trucki staÅ‚y siÄ™ peÅ‚noprawnymi przenoÅ›nymi lokalami gastronomicznymi, z których można zjeść naprawdÄ™ dobry i peÅ‚nowartoÅ›ciowy posiÅ‚ek w dobrej cenie. Food trucki zyskujÄ… na popularnoÅ›ci od kilku lat, coraz wiÄ™cej restauratorów decyduje siÄ™ na takÄ… inwestycjÄ™ i nic nic wskazuje na to, że to miaÅ‚oby siÄ™ w najbliższym czasie zmienić.  food truck obwozna restauracja

Skąd bierze się popularność food truck-ów?

Powodów jest co najmniej kilka. Pierwszy – najbardziej oczywisty to koszty. W przypadku food trucków nakłady na założenie obwoźnego lokalu są o wiele niższe, niż w przypadku tradycyjnej restauracji. Food trucki dodatkowo nie muszą się ograniczać co do rodzaju menu. Obecnie możemy w nich spotkać dania, które zaspokoją gusta nawet najbardziej wybrednych gości. Od najbardziej oczywistych pozycji kuchni typu fast food, czyli burgerów i hot dogów (wbrew pozorom nie są to typowe hot dogi czy burgery z niskiej jakości produktów, ale naprawdę wysokiej jakości pełnowartościowe dania), dań kuchni amerykańskiej, meksykańskiej, francuskiej, włoskiej, kuchni dla wegetarian, czy deserów – lodów i gofrów.

Historia food trucków

Wywodzą się aż ze starożytności, kiedy warunki życia nie były zbyt dobre, a wielu ludzie nie miało miejsca i możliwości by gotować we własnym zakresie. Często zdarzało się zatem gotowanie na wozach czy kuchniach ulicznych i sprzedawanie posiłków. Kolejny etap rozwoju obwoźnych restauracji to okres końca XIX wieku, kiedy w Teksasie hodowcy bydła miesiącami podróżowali ze swoimi stadami od jednego stanu do drugiego. By mieli co jeść w swoich wozach przygotowywali proste posiłki. Kolejny etap ich rozwoju i zwiększania popularności to okres kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku. Jedzenie z food trucków było tańsze, niż restauracjach bo w ich przypadku odchodzi wiele kosztów utrzymania lokalu. W czasie kryzysu wielu dobrych szefów kuchni straciło pracę i szukało innego zajęcia. Dla wielu z nich stały się nimi food trucki, które serwowały dania takie jak w restauracji, ale zdecydowanie tańsze. Wiele dobrego dla restauracji uczyniły media społecznościowe, które pozwoliły na szeroką reklamę i pozyskiwanie coraz szerszego grona klientów.

Food trucki modne na całym świecie

Ciężarówki z jedzeniem są popularne na całym świecie. Zazwyczaj niezależnie od kraju serwowane są w nich proste dania, które można przygotować łatwo i szybko bez koniczności używania wielu narzędzi kuchennych. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, w Polsce czy we Włoszech food trucki ustawiają się głównie w centrach miast, w miejscach, gdzie przechadza się wielu ludzi, którzy mogą poczuć głód i chęć szybkiego zaspokojenia go – niekoniecznie wchodząc do restauracji. Jednak z drugiej strony coraz częściej food trucki parkują również na obrzeżach miast czy obszarach wiejskich. Dodatkowo pojawiają się one często ja jarmarkach czy targach. W Polsce coraz częściej organizowane są zloty food trucków nazywane Street Food Festivalami.

8 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz swoją przygodą z Food Truckami

  1. Miejsca do zaparkowania Food Trucka – ustalenie, gdzie można parkować food truckiem to pierwszy krok w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Niektóre miasta mają ograniczenia dla mobilnych restauracji.

  2. Koszty rozpoczęcia biznesu – jak każdy biznes food trucki również związane są z koniecznością poczynienia nakładów na początek. Nie są to na pewno tak wysokie koszty jak w przypadku tradycyjnej restauracji. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę jednak fakt, że biznesplan i posiadanie zasobu gotówki na początek to podstawa myślenia o osiągnięciu sukcesu.

  3. Zezwolenia i licencje – by móc postawić swój food truck w danym miejscu trzeba mieć zezwolenie. Często zdarza się tak, że w danym miejscu liczba dostępnych zezwoleń jest ograniczona i trzeba będzie szukać innego miejsca, w którym będzie można postawić swojego food trucka.

  4. Utrzymanie bezpieczeństwa pracowników i higieny przygotowywania posiłków – food truck musi uzyskać zezwolenie na działalność od Sanepidu. Posiłki niezależnie od rodzaju lokalu gastronomicznego bowiem muszą być bowiem zawsze przygotowywane w warunkach, które spełniają wymogi higieny.

  5. Konkurencja – mając food truck i możliwość przemieszczania się musisz wziąć pod uwagę konkurencję, która niekoniecznie może być zadowolona z Twojego zaparkowania w niedalekiej odległości od ich lokalu.

  6. Wybór odpowiedniego miejsca – jeśli chcesz odnieść sukces to musisz koniecznie wybrać dobre miejsce, w którym ustawisz swój food truck. Wybór miejsca zależy przede wszystkim od możliwości prawnych ustawienia w danej lokalizacji, jak również od ilości ludzi którzy poruszają się w pobliżu potencjalnej lokalizacji.

  7. Wysoka jakość dań – tylko najwyższej jakości dania zagwarantują ciągle wysoką ilość klientów, a co za tym idzie zyski z prowadzenia biznesu.

  8. Wykorzystuj social media – dla food trucków fan page na Facebook to najlepsza i praktycznie bezkosztowa forma promocji i reklamy. Za pomocą social media można dotrzeć do naprawdę szerokiego grona klientów.

A Ty co sądzisz o food truckach? To dobry sposób na biznes?

Ekspert-Ewelina-dla-gastronomii-d1

Autor artykułu: Ewelina Krośnia, e-mail: ewelina@dla-gastronomii.pl

O mnie:

Doradzam w wyborze systemów gastronomicznych i programów hotelowych. Prowadzę szkolenia z obsługi programów S4H i X2 dla właścicieli, managerów oraz pracowników lokali gastronomicznych i hoteli.

Dowiedz się więcej:

Jak Polacy Å›wiÄ™tujÄ… Walentynki? Najczęściej spÄ™dzajÄ… je w kinie, później w restauracji na romantycznej kolacji. Dlatego i Ty wykorzystaj tÄ… zbliżajÄ…cÄ… siÄ™ okazjÄ™ do zaoferowania swoim klientom szczególnej oferty. Zaskocz ich i spraw, że przeżyjÄ… niezapomniane chwile w atmosferze przepeÅ‚nionej miÅ‚oÅ›ciÄ… i wykwintnymi smakami.  walentynki-w-restauracji

Komentarze   

0 #1 Hanna 2016-04-15 21:31
Ja ruszam z podobną ofertą / przyczepa gastronomiczna/, więc też rozwiązanie mobilne, często wygodniejsze.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież