pobierz-porady-dla-gastronomii

Jak wyposażyć lokal gastronomiczny?  

+ 0
+ 0

Wyposażenie lokalu gastronomicznego ma ogromny wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie. Dlatego rozpoczynając swoją przygodę z gastronomią musisz podjąć trudny wybór dotyczący sprzętu i wyposażenia. Wymaga to ogromnych nakładów. Jak zatem wyposażyć lokal, by na początku nie wpędzić się w nadmierne koszty? jak wyposazyc lokal gastronomiczny

Otwarcie restauracji, wyposażenie i jej prowadzenie to decyzja, której nie powinno się podejmować pochopnie. Restauracja to bowiem przedsiębiorstwo jak każde inne. Potrzebuje dobrego managera, który „trzyma rękę na pulsie” i dba o finanse. Właściciel powinien dbać o zespół i jakość serwowanych potraw. Tylko najwyższej jakości składniki pozwalają bowiem wyczarować najlepsze dania, które ze smakiem zechcą zjeść Goście lokalu.

Wyposażenie restauracji – co widzi klient?

Wyposażenie ma wpływ na kształtowanie opinii o lokalu. To jak jest urządzony pozwala na zakwalifikowaniego do danego typu lokali. Można wyróżnić np. restauracje ekskluzywne, do których na spotkania służbowe zazwyczaj będą przychodzili biznesmeni. Inny wystrój będzie na pewno adekwatny do restauracji, w których będą odbywały się spotkania towarzyskie.

Wyposażenie restauracji powinno być ściśle związane z jego charakterem. Koniecznie powinno ono być funkcjonalne i użyteczne. Ważne jest również, by zachwycało swoim wyglądem. Jednak, co najważniejsze powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są odporne i trwałe.


Na wyposażenie restauracji, z którym styka się klient składają się:

  • stoły i krzesła,
  • nakrycia,
  • dekoracje na stołach i ścianach,
  • zastawa,
  • karty menu,
  • oświetlenie.

Karta dań należy niewątpliwie do ważniejszych elementów wyposażenia. Dodatkowo jest to również element marketingu. Naprawdę wiele zależy od tego jak wygląda Twoja karta menu i jaka jest jej zawartość. Karta to swoisty sposób na rozmowę restauracji z klientem. W niej klient może dokładnie odczytać, jaki charakterma lokal i co chce mu poprzez swoje dania powiedzieć. Pamiętaj, że karta, która jest dobrze zaprojektowana może wpłynąć na zwiększenie zamówień. To w efekcie da Ci wyższe zyski.

Wyposażenie restauracji od kuchni

Jest ściśle związane z menu lokalu. Jeśli w Twojej karcie będą gościć głównie dania z piekarnika to koniecznie musisz się zaopatrzyć w ten najwyższej jakości, który zagwarantuje, że Twoje dania przygotowywane w nim wyjdą naprawdę wyśmienite. Z kolei jeśli chcesz serwować głównie dania zimne to koniecznie powinieneś się zapatrzeć w szafy chłodnicze i mroźnicze w większej ilości.

Jak sfinansować otwarcie restauracji?

Oszczędności, kredyt, leasing czy może wszystko razem wzięte? Każdy sposób jest dobry. Ważne jednak by zrobić to z głową. Zazwyczaj oszczędności jednak nie wystarczają, bo otwarcie restauracji to koszt rzędu 300-400 tysięcy. Dlatego wtedy dobrym sposobem jest kredyt. Można go wziąć np. na remont i przystosowanie lokalu do rozpoczęcia działalności gastronomicznej. Z kolei leasing można wykorzystać do wyposażenia lokalu w sprzęt do wyposażenia zaplecza kuchennego. Leasing oferowany jest zazwyczaj zarówno na sprzęt nowy, jak i używany. Co ważne leasing może być przyznany również na, konieczne obecnie do funkcjonowanie lokalu, oprogramowanie gastronomiczne np. X2, Gastro czy S4H. W związku z tym oprogramowaniem staje się konieczny również zakup sprzętu do jego obsługi tj. POS-ów, drukarek fiskalnych, tabletów do mobilnej sprzedaży.


Kolejny sposób na zdobycie środków na biznes gastronomiczny to dotacja unijna na rozpoczęcie działalności. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia można uzyskać nawet do 40 tysięcy bezzwrotnej pomocy. Zakładając działalność gospodarczą może również liczyć na 19 tysięcy z Urzędu Pracy. Są to realne środki, które mogą wspomóc Twój budżet podczas zakładania restauracji. Pamiętaj jednak, że by je otrzymać musisz spełnić szereg wymogów.

Nowe czy używane? – oto jest pytanie

Do wyposażenia swojej restauracji możesz wybrać sprzęt nowy, jak i używany. Która opcja jest lepsza? Odpowiedź nie jest łatwa. Powiem tak: to zależy. Między innymi od tego jaki typ lokalu zamierzasz otworzyć. Nie sądź jednak, że uważam, że jeśli otwierasz bar czy pub to możesz iść po kosztach wyposażając lokal i wybierać jedynie używany sprzęt, a przypadku restauracji musisz zainwestować tylko w nowy sprzęt. Uzależnienie czy możesz użyć sprzętu używanego w przypadku typu lokalu jest raczej według mnie związane z jego kuchnią i rodzajem serwowanych dań. Jeśli serwujesz dużo dań na zimno to na pewno musisz zadbać o najwyższej jakości chłodnie i na pewno nowe. Z kolei jeśli kawa będzie u Ciebie stanowiła epizodyczną rolę w menu to możesz w tym wypadku postawić na używany ekspres do kawy, który na początku na pewno pozwoli Ci na zmniejszenie kosztów otwarcia restauracji.

Używany sprzęt jeśli jest w dobrym stanie może Ci naprawdę posłużyć dobrych kilka lat. W przypadku, gdy po jakimś czasie odmówi Ci posłuszeństwa to zawsze będziesz mógł wymienić go na kolejny używany lub nowy – wtedy Twój lokal będzie już na pewno na to stać. Jednak jeśli nie musisz liczyć każdego wydanego grosza to kup nowy sprzęt, który będzie gwarancją dobrego użytkowania. A jak się popsuje to zawsze będziesz mógł go oddać na gwarancję.

Wystrój i zastawa – tylko i zawsze nowa!

Na tym oszczędzać po prostu nie można. Jeśli chcesz otworzyć restaurację i zamierzasz zakupić używaną zastawę (wykruszoną, porysowaną czy poobijaną!), bo i tak ludzie nie zauważą pod nałożoną porcją to powiem otwarcie lepiej nie bierz się za prowadzenie restauracji. Zastawa i wystrój lokalu to dopełnienie kuchni. Klient od razy zauważy, że obrus czy sztućce nie są pierwszej nowości. Tym bardziej, gdy przyjdzie do Ciebie na kilka dni po otwarciu lokalu. Z pewnością może poczuć się w takiej sytuacji oszukany. A co gorsza, nawet pomimo smacznego dania nie wrócić ponownie. Nikt bowiem nie lubi jeść na starych talerzach czy z widokiem na pożółkłe serwety.

Mówimy tak starym meblom!

Uwaga, ale tylko wtedy gdy nawiązuje to do charakteru lokalu. Jeśli Twój lokal ma mieć rustykalny styl to z pewnością znajdziesz wiele doskonałych elementów do swojego wnętrza na targach staroci czy przeszukując sieć. Odnowione mogą stanowić naprawdę unikatowy element Twojego lokalu.

O czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego czy kupujesz sprzęt czy wyposażenie nowe czy używane to pamiętaj by:

  • było najwyższej jakości – wykonane z surowców, które są odporne i trwałe. Warto zainwestować nawet więcej na początku, by później przez długi czas cieszyć się dobrym wyglądem, pochodziło od sprawdzonych producentów – mających dobrą renomę na rynku, którzy zapewniają opiekę gwarancyjną, jak i serwis pogwarancyjny,
  • pasowało do potrzeb – przy małym lokalu nie warto inwestować w urządzenia o najwyższych parametrach wydajności. Nie będą one w pełni wykorzystywane, a dodatkowo mogą sprawić, że wzrosną nam koszty prowadzenia lokalu. Przy dużym lokalu konieczny jest zakup sprzętu o najwyższej wydajności, bo ten o niższych parametrach będzie utrudniał pracę,
  • ustawić sprzęt zgodnie z wymogami – przepisy prawa, czyli HACCP szczegółowo reguluje zasady, jakich powinno się przestrzegać w organizacji przestrzeni kuchennej w lokalu,
  • było funkcjonalne i ułatwiało pracę – odpowiednia organizacja przestrzeni to bardzo ważna kwestia, która wpływa na atmosferę i komfort pracy, ustawienie urządzeń musi zatem być takie, by kucharze mogli szybko i sprawnie przygotowywać posiłki.


A Ty ile planujesz wydać na otwarcie swojej restauracji?

Ekspert-Ewelina-dla-gastronomii-d1

Autor artykułu: Ewelina Krośnia, e-mail: ewelina@dla-gastronomii.pl

O mnie:

Doradzam w wyborze systemów gastronomicznych i programów hotelowych. Prowadzę szkolenia z obsługi programów S4H i X2 dla właścicieli, managerów oraz pracowników lokali gastronomicznych i hoteli.

Dowiedz się więcej:

Menu restauracji to niezwykle ważny element mający wpływ na osiągnięcie sukcesu na rynku gastronomicznym. Chcesz sprawić by Twoje przyciągało klientów i stanowiło jeden z Twoich atutów? Zastosuj kilka podstawowych zasad dotyczących tworzenia karty dań w lokalu gastronomicznym. 9-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-o-menu 

Komentarze   

+1 #1 Przemek 2016-10-07 08:04
Według mnie nie opłaca się kupować używanego sprzętu. Kupiłam dwa razy i dwa razy żałowałem :P
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież