Najlepsza lokalizacja dla Twojej restauracji
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 17, luty 2015 09:28
- Odsłony: 3957
Otwierasz właśnie restaurację i szukasz najlepszej lokalizacji dla swojego lokalu? Koniecznie przeczytaj kilka rad, które warto wziąć pod uwagę. W dzisiejszym wpisie poznasz 10 podstawowych zasad wyboru lokalizacji dla restauracji. Zapraszam do lektury! |
Otwierając restaurację musisz podjąć wiele decyzji. Jedną z nich, jeśli nie najważniejszą na początkowym etapie jest wybór właściwej lokalizacji. Położenie ma w większości przypadków decydujący wpływ na sukces restauracji lub niestety jego brak. Wyboru lokalizacji dla restauracji dokonuje się raz na długi czas lub nawet i na zawsze. Nie jest tak łatwo bowiem dokonać zmiany lokalizacji.
Nie każdą przestrzeń można wykorzystać na restaurację. Znalezienie dobrej lokalizacji nie jest wcale takie proste. Pomyśleć by można: centrum miasta to gwarancja sukcesu i przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Duży ruch, wielu przechodniów - to po prostu nie może się nie udać. Jednak niestety nie zawsze tak jest. Sama lokalizacja nie zapewni Ci sukcesu, jeśli Ty dodatkowo o niego nie zadbasz. Z drugiej strony, jakbyś się nie starał jeśli Twoja restauracja, będzie zlokalizowana w zaniedbanej i niezbyt często odwiedzanej części miasta lub ukryta w miejscu, w którym trudno ją będzie znaleźć to z pewnością skażesz się z góry na porażkę. Jak zatem znaleźć lokalizację, która pomoże w wypromowaniu naszego lokalu i ułatwi prowadzenie biznesu? Myślisz, że to karkołomne zadanie? Na pewno nie. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę 10 podstawowych zasad dotyczących lokalizacji i restauracji.
1. Miejsca parkingowe dla klientów
W dzisiejszych czasach większość z nas porusza się własnym samochodem. A to związane jest z koniecznością zaparkowania go w wygodnym miejscu. Zazwyczaj jak najbliżej miejsca, do którego się udajemy. Dlatego parking przy restauracji to konieczność. Najlepiej by był to własny parking własny restauracji. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, bo na przykład masz zamiar zlokalizować restaurację w centrum miasta to sprawdź czy w bliskiej odległości jest parking publiczny, z którego Twoi goście będą mogli skorzystać.
A jeśli zapomnisz o tej zasadzie?
Twoi "wygodni klienci" lub po prostu tacy, którzy nie mają możliwości np. ze względu na niepełnosprawność przemierzania dużych odległości od parkingu do restauracji zrezygnują ze skorzystania z Twojej oferty i wybiorą konkurencję.
2. Widoczność dla potencjalnych klientów
Musisz wybrać taką lokalizację, w której Twoja restauracja będzie dobrze widoczna dla klientów. Umiejscowienie jej w okolicy, w której jest duży ruch pieszych lub samochodów jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli dodatkowo zainwestujesz w przyciągający uwagę szyld i zadbasz o witrynę, a w lecie ustawisz ogródek to z pewnością będziesz o jeden duży krok bliżej sukcesu. Dobra widoczność lokalu to jak darmowa reklama. Ciągle przypomina przechodniom i przejeżdżającym kierowcom, że w tym miejscu jest restauracja i może warto się w niej zatrzymać i spróbować serwowanych przez nią dań.
A co jeśli zapomnisz o tej zasadzie?
Słynne 20 metrów za daleko, które może stać się jedną z przyczyn słabszych wyników restauracji. Jeśli zlokalizujesz restaurację np. w bramie kamienicy to skąd Twoi potencjalni klienci będą wiedzieć, że jest tam restauracja? Pomyślicie, że nie warto wykorzystać pięknego lokalu jeśli jest on niezbyt dobrze widoczny z głównej ulicy? Nic bardziej mylnego. W takim przypadku możesz zainwestować np. w specjalne tabliczki informujące o restauracji w podwórku kamienicy.
3. Zwróć uwagę na sąsiadów
Wybierając lokal musisz koniecznie sprawdzić, jakie firmy, sklepy czy restauracje znajdują się w pobliżu. Sprawdź czy Ty ze swoją pizzerią czy włoską restauracją nie będziesz konkurował z lokalem o takim samym profilu z drugiej strony ulicy czy zza rogu. Rozejrzyj się po okolicy i zobacz, jak wyglądają witryny pobliskich sklepów czy restauracji. Zobacz czy okolica zachęca do odwiedzin zarówno w dzień i w nocy. Przystań na jakiś czas i sprawdź, jak dużo ludzi się przewija w okolicach potencjalnego lokalu na Twoją restaurację.
A co jeśli zapomnisz o tej zasadzie?
Może się okazać, że wynająłeś lokal w miejscu, z którego wszyscy uciekają, bo w okolicy jest niebezpiecznie lub po prostu nie ma perspektyw na sukces. Taka okolica z pewnością nie będzie zachętą do odwiedzin restauracji i nie przyczyni się osiągnięcia sukcesu.
4. Bezpieczeństwo przede wszystkim
Do zasady nr 4 przechodzimy płynnie z poprzedniej zasady. Można powiedzieć, że są one ściśle ze sobą powiązane. Wybierając lokal warto byś pamiętał o zapewnieniu bezpieczeństwa przede wszystkim swoim potencjalnym klientom, ale i pracownikom, sobie, jak i swojemu mieniu. Zasada ta powinna właściwie być brana pod uwagę na pierwszym miejscu. Z jednej strony sprawdź czy okolica jest bezpieczna zarówno w dzień, jak i wieczorem i czy zachęca do odwiedzin lokalu. Dodatkowo lokal powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia i dojazd na wypadek pożaru czy innego nieprzewidzianego wypadku. Ważne również by sam lokal był odpowiednio zabezpieczony przed włamaniem, czyli posiadał wysokiej jakości drzwi i okna z zabezpieczeniami antywłamaniowymi i alarmem.
5. Sprawdź kto był poprzednim najemcą lokalu
Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy lokal,w którym zamierzasz umiejscowić swoją restaurację zajmowała poprzednio inna restauracja. Taki lokal może być dobrą okazją do zaoszczędzenia środków finansowych, ponieważ w pewnym zakresie mamy już przygotowane zaplecze, jeśli chodzi o wyodrębnienie stref lokalu np. części jadalnej, kuchni czy toalet. Warto jednak sprawdzić, na tyle na ile nam się to uda, jaki był powód opuszczenia tego lokalu przez poprzednią restaurację.
A co jeśli zapomnisz o tej zasadzie?
Może się okazać, że miejsce źle się kojarzy, bo były tu na przykład już dwie restauracje, którym nie udało się osiągnąć sukcesu. A może jeszcze gorzej? Poprzednia restauracja miała złą obsługę, serwowała niskiej jakości potrawy, a na dodatek odpychające wnętrze. Ludzie kojarzą miejsca i jeśli spróbujesz uruchomić restaurację w takim miejscu będziesz się musiał liczyć z obiegową opinią i walczyć z nią.
6. Wielkość ma znaczenie :)
W tym przypadku jak najbardziej. Musisz wziąć pod uwagę powierzchnię lokalu, jaką będziesz mógł dysponować (zwróć uwagę na konieczność wydzielenia kuchni, sali jadalnej, toalet dla personelu i gości). Pomyśl o tym, ile miejsca zajmą w kuchni sprzęty, zadbaj o miejsce do wygodnego i higienicznego przygotowywania posiłków. Pamiętaj by Twoi pracownicy mieli swobodę pracy, a także miejsce, w którym mogą odpocząć w trakcie przerwy. Pamiętaj również o zasadach, które obowiązują przy organizowaniu przestrzeni na sali. Klienci powinni mieć swobodę i komfort, a kelnerzy swobodne przejście pomiędzy stolikami. Więcej o planowaniu wnętrz znajdziesz tu: Odpowiedni wystrój w restaurcji
A co jeśli zapomnisz o tej zasadzie?
Twoi klienci będą się czuć niekomfortowo. Stłoczeni, przy stolikach przy których nie ma możliwości swobodnej rozmowy z pewnością nie będą zadowoleni. A to może się przyczynić do tego, że nie będą skłonni Cię odwiedzić ponownie.
7. Wynegocjuj odpowiednio umowÄ™
Nie zgadzaj się na stawiane z góry przez wynajmującego zasady wynajmu. Podczas negocjacji weź pod uwagę wszystkie elementy, które związane są z wynajmem. Weź pod uwagę podczas negocjacji nie tylko kwotę miesięcznego czynszu, ale również takie obowiązki, jak ogólna konserwacja budynku, odśnieżanie czy pielęgnacja zieleni wokół lokalu. Ogólnie mówiąc zadbaj o swoje interesy. Nie tylko jeśli chodzi o koszty, jakie będziesz musiał ponosić w związku z wynajmem lokalu, ale również dotyczące dodatkowych obciążeń np. odszkodowań.
A co jeśli zapomnisz o tej zasadzie?
Przykładowo jeśli zimą chodnik przed Twoją restauracją nie będzie odpowiednio odśnieżony czy posypany solą, a przewróci się na nim jakaś osoba i złamie sobie nogę lub rękę będzie mogła dochodzić odszkodowania. Jeśli to Ty jesteś odpowiedzialny za odśnieżenie chodnika będziesz musiał liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów ewentualnego odszkodowania.
8. Zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo dla niepełnosprawnych
Zwróć uwagę na udostępnienie swojej restauracji również osobom niepełnosprawnym. Dlatego wybierając lokal zadbaj o podjazdy, wygodne korzystanie z toalety czy odpowiednią ilość miejsca przy specjalnych stolikach. Możesz na przykład jeden czy dwa stoliki bliżej wejścia tak zorganizować przestrzennie, że bez problemów będą mogli z nich korzystać osoby np. na wózku.
A co jeśli zapomnisz o tej zasadzie?
Z góry skażesz osoby niepełnosprawne na brak możliwości skorzystania z oferty Twojej restauracji. Brak podjazdu czy zbyt wąskie drzwi to przeszkody, które skutecznie skreślą ich z listy potencjalnych klientów.
9. Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie
Z pewnością nie decyduj się na lokalizację swojej restauracji w pierwszym lokalu, który obejrzałeś. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to idealne miejsce to warto porównać go z innymi. Odwiedzaj różne miejsca w różnych godzinach i w różne dni. Wtedy dowiesz się jeszcze więcej o miejscu, w którym być może już niedługo zlokalizujesz swój biznes życia. Cierpliwość w tym przypadku jak najbardziej się opłaca.
10. Sprawdź ilu potencjalnych klientów możesz zyskać
Ważne by w okolicy miejsca, gdzie zlokalizujesz swoją restaurację była wystarczająca liczba potencjalnych klientów. Nie chodzi tu tylko o osoby mieszkające w okolicy. Czasem wystarczy, by był tam duży ruch pieszych lub samochodów. Zobacz, jak duży sukces odnoszą na przykład restauracje przydrożne.
Czytaj też: 10 zasad zarządzania restauracją
Autor artykułu: Ewelina Krośnia, e-mail: ewelina@dla-gastronomii.pl O mnie: Doradzam w wyborze systemów gastronomicznych i programów hotelowych. Prowadzę szkolenia z obsługi programów S4H i X2 dla właścicieli, managerów oraz pracowników lokali gastronomicznych i hoteli. |
Dowiedz się więcej:
Trudny czas pandemii pokazał, że o każdego gościa należy dbać jeszcze mocniej. Każdy kontakt z gościem powinien być na jak najwyższym poziomie. Niedopuszczalne są nawet najmniejsze błędy, bo one i tak w mocno nadwątlonej już sytuacji branży gastronomicznej mogą przyczynić się do ostatecznej klęski. Jak zatem dbać o gościa? Jakie zasady obsługi wdrożyć? |
Komentarze
a to najważniejsze, bo kto lubi masło maślane..chyba nikt.
Pozdrawiam
mocno jak mnie.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.