Wszystko co musisz wiedzieć o kuchni w restauracji
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 27, październik 2016 11:35
- Odsłony: 5703
Kuchnia to centralne miejsce każdej restauracji. To od poziomu i jakości wyposażenia kuchni zależy szybkość przygotowywania zamówień i ich serwowania. Mogę one być mniejsze i większe, wyposażone droższym i tańszym sprzętem. Jednak zawsze muszą być przede wszystkim starannie zaprojektowane i wygodne w użyciu, by personel kuchenny bez zbędnych przeszkód mógł pracować i realizować zamówienia. |
W dzisiejszym artykule chcemy Ci przedstawić podstawy projektowania kuchni, jej wyposażenia oraz zasad na utrzymanie jak najlepszego jej funkcjonowania w każdych warunkach.
Zaplanuj swojÄ… restauracyjnÄ… kuchniÄ™
Otwierając restaurację powinieneś wiedzieć, jaką kuchnię będziesz w niej serwować. A to z kolei oznacza, że musisz z góry zaplanować jaka kuchnia będzie Ci potrzebna. Musisz zaplanować ilość stanowisk oraz ich rodzaju. Musisz podjąc dezyję jakie stanowiska będą Ci niezbędne, a z jakich możesz zrezygnować np. ze względu na brak w karcie danego rodzaju potraw. Przykładowo jeśli masz w menu dużo pozycji sałatkowych to być może warto ustanowić odrębne stanowisko do ich przygotowywania. Wiele potraw masz grillowanych warto zaplanować miejsce na większe urządzenie, które pozwoli na szybszą realizację zamówień. Ważna kwestia to oczywiście wielkość kuchni – to z kolei jest uzależnione od ilości stolików w restauracji. Im więcej miejsc tym więcej musisz mieć osób do pracy w kuchni i tym większa ona musi być. Nie oznacza to jednak, że jeśli masz duże menu lub powiększy Ci się ono podczas prowadzenia restauracji to uniemożliwi Ci to pracę. Wręcz przeciwnie – będziesz po prostu musiał być bardziej zorganizowany.
Wyposażenie kuchni
Jeśli zaplanowałeś już wygląd kuchni to koniecznie musisz przejść do kolejnego etapu, jakim jest wyposażenie w urządzenia, które powolą Ci na przygotowywanie pysznych potraw. Jeśli nie masz zbyt dużo środków to możesz właśnie w tym miejscu poczynić oszczędności i zainwestować w używany sprzęt. Pozwoli to na znaczne zmniejszenie kosztów bez konieczności rezygnacji z wysokiej jakości. Sprzęt używany może być często tańszy nawet o kilkadziesiąt procent. Używany możesz zakupić piec, zmywarkę czy na przykład ekspress do kawy. Pod uwagę możesz wziąć również leasing wyposażenia.
Kiedy restaurację już otworzysz, a Twoja kuchnia będzie już czynna to z pewnością ciągle będzie zajęta – taki jest przecież plan! Kuchnia będzie w pocie czoła przygotowywała kolejne zamówienia, a od natłoku pracy będzie w niej aż wrzało W takim przypadku niezmiernie ważne jest by utrzymać ją czystą i gotową do przyjmowania i realizacji kolejnych zamówień. W związku z tym musisz przygotować codzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne plany sprzątania kuchni, tak by wszystkie narzędzia i urządzenia były w każdej chwili gotowe do użycia. Zachowaj listę obowiązków pod ręką tak by Twoi pracownicy widzieli listę swoich obowiązków na daną zmianę i nie przekładali ich na kolejną. Regularne czyszczenie kuchni pozwoli przede wszystkim na mniejsze marnotrawstwo składników, a tym samym na oszczędność pieniędzy.
Dobór pracowników do kuchni
Najważniejszą częścią każdej kuchni restauracji są ludzie, którzy w niej pracują. Znalezienie właściwych osób do pracy na stanowiskach kuchennych nie jest łatwe, a z pewnością ma zasadnicze znaczenie dla sprawnego funkcjonowania restauracji. Większość stanowisk w kuchni nie wymaga większego doświadczenia czy umiejętności jak np. praca przy zmywaniu czy obieraniu składników do potraw. Są jednak i takie, które wymagają wielu lat doświadczenia jak na przykład szef kuchni. Kiedy zatrudniasz pracowników do swojego lokalu jako kucharzy, szefów kuchni czy managerów to pamiętaj szukaj nie tylko osób, które wiedzą jak gotować czy zarządzam restauracją, ale również potrafiących pracować w grupie.
W branży restauracyjnej musisz dbać o swoich pracowników kuchennych, by czuli się doceniani i ważni dla całej restauracji jako zespołu. Masz co najmniej kilka sposobów, by pokazać swojemu pracownikowi jak bardzo Ci na nim zależy – dodatkowe gratyfikacje np. wynagrodzenie czy opieka medyczna, branie pod uwagę sugestii co do poprawy działania restauracji, żarty z pracownikami dla rozluźnienia atmosfery, kiedy jest tylko na to czas.
Mamy nadzieję, że urządzając swoją kuchnię uda się wypracować w niej miejsce, w którym będzie się działa magia tworzenia – pysznych potraw z pojedynczych składników najwyższej jakości.
Autor artykułu: Ewelina Krośnia, e-mail: ewelina@dla-gastronomii.pl O mnie: Doradzam w wyborze systemów gastronomicznych i programów hotelowych. Prowadzę szkolenia z obsługi programów S4H i X2 dla właścicieli, managerów oraz pracowników lokali gastronomicznych i hoteli. |
Dowiedz się więcej:
W gastronomii problem ze stałą załogą istniał od zawsze. Problemy, które w tej chwili piętrzą się w lokalach nie są zatem nowe. Teraz jednak ich nasilenie jest zdecydowanie większe, niż normalnie. Niepewna sytuacja z COVID spowodowała, że zainteresowanie zatrudnieniem w gastronomii radykalnie spadło. |