Jak poprawnie przechowywać wino?
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 29, sierpień 2014 07:57
- Odsłony: 2696
Wino może uświetnić każdą okazję. Wykwintny obiad czy romantyczna kolacja nie może obejść się bez tego trunku. Jednak, aby wydobyło ono najwyższe walory smakowe spożywanych potraw potrzebne jest wino dobrej jakości. A takie musi być odpowiednio przechowywane. W przeciwnym razie może pogorszyć swoje właściwości. Jak zatem wydobyć z wina jego potencjał z wina i zachować smak? A w końcu jak przechowywać wino, gdy nie mamy własnej piwniczki? |
|
Wpływ warunków przechowywania na smak wina
Wpływ na smak wina mają:
- ułożenie butelek,
- poziom wilgotności w miejscu przechowywania,
- ilość światła w pomieszczeniu,
- wentylacja,
- temperatura przechowywania.
Każda z tych cech ma różny wpływ na smak przechowywanego przez nas alkoholu. Nawet te, wydające się najbardziej błahe, takie jak ułożenie butelek, są bardzo istotne, gdyż mogą wpłynąć na pogorszenie walorów smakowych wina.
Dlatego też butelki z winem kładzie się w poziomie. Taka pozycja sprawia, że korek jest ciągle zamoczony, a co za tym idzie, powietrze nie przedostaje się do wnętrza butelki. W przeciwnym razie może nastąpić reakcja oksydacji, czyli utleniania wina. Powoduje ona, że wino traci posmak owoców oraz świeżość.
Wilgotność w miejscu przechowywania powinna być utrzymywana na poziomie 70-75%. W przypadku mniejszego poziomu korki wysychają, kurczą się i do wina dostaje się powietrze. Zbyt wysoki poziom wilgotności nie powoduje, aż tak negatywnych skutków, jak zbyt niski. W tym przypadku możemy się jednak narazić na pleśnienie i odklejanie się etykiet.
W miejscu, gdzie przechowujemy nasze butelki z trunkiem musi być ciemno. Ponieważ wino pod wpływem dużej ilości słońca, czy też sztucznego światła traci swój kolor. Dodatkowo światło przyspiesza dojrzewanie wina i powoduje wytwarzanie się w nim związków siarki, które mają negatywny wpływ na smak wina i jego zapach.
Kolejną istotnym czynnikiem mającym wpływ na smak wina jest wentylacja. Musimy pamiętać, że wino jest podatne na zapachy. Dlatego miejsce jego przechowywania powinno być wolne od intensywnych zapachów, które mogą wpłynąć na posmak naszego trunku.
Nie bez znaczenia jest również temperatura przechowywania. Szczególnie niekorzystne dla wina są jej nagłe i duże wahania. Najlepsza temperatura przechowywania to około 12°C, jednak powszechnie uznaje się, że może ona oscylować pomiędzy 10 a 14°C. Temperatura ma wpływ głównie na dojrzewanie wina. Zbyt wysoka powoduje za szybkie dojrzewanie, z kolei zbyt niska jego spowolnienie.
Co jeśli nie mam odpowiedniego pomieszczenia?
Jeśli nie posiadamy pomieszczenia do przechowywania wina, które spełnia każdą z powyższych norm mamy to możemy skorzystać z rozwiązania zastępczego. Jest nim klimatyzowana szafa na wino. Wiele z nich ma regulowaną temperaturę i wilgotność dla różnych stref chłodzenia, czy też przyciemnione szyby, by światło nie zmieniało smaku alkoholu. Jest to rozwiązanie stosowane z powodzeniem w wielu restauracjach.
Dobre wino, przechowywane przez wiele lat według powyższych zasad, może być źródłem zysku dla restauracji. Klientom, którzy skosztują w Twojej restauracji wieloletniego, odpowiednio przechowywanego wina zapewnisz wspaniałe doznania smakowe. W połączeniu ze smacznym potrawami możesz zapewnić sobie renomę na rynku gastronomicznym i zyskać opinię restauracji dbającej o najwyższą jakość serwowanych potraw i trunków. A wtedy z pewnością nie będziesz się martwił o nadmierną ilość pustych stolików w restauracji.
Autor artykułu: Ewelina Krośnia, e-mail: ewelina@dla-gastronomii.pl O mnie: Doradzam w wyborze systemów gastronomicznych i programów hotelowych. Prowadzę szkolenia z obsługi programów S4H i X2 dla właścicieli, managerów oraz pracowników lokali gastronomicznych i hoteli. |
Dowiedz się więcej:
Połowa lutego to dobry czas, by pomyśleć o wiosennej odsłonie restauracji. Co prawda do prawdziwej wiosny mamy jeszcze trochę czasu. Jednak wcześniejsze zaplanowanie wystroju lokalu pozwoli na szybkie wdrożenie zmian. Koniecznie musisz wykorzystać tą wiosenną okazję. |