pobierz-porady-dla-gastronomii

Restauracje przyjazne psom – czy naprawdę potrzebne?  

+ 1
+ 1

Pies – przyjaciel człowieka, przez wielu traktowany jako członek rodziny, którego powinno się zabierać ze sobą gdziekolwiek się idzie – do kina, do restauracji czy do znajomych. Czy w naszym kraju wyjście do restauracji z czworonożnym przyjacielem jest łatwe? Czy są lokale, które są im przyjazne?

pies w restauracji

Każdy właściciel psa, który traktuje go z należnym mu szacunkiem doskonale wie, że jest to istota, która tęskni i źle znosi rozłąkę. Dlatego właściciele czworonogów nie chcą się z nimi rozstawać, ale móc go zabrać wszędzie gdziekolwiek idą. To powoduje, że potrzebne są miejsca, które są przyjazne psom. Wśród nich znajdują się również lokale gastronomiczne. O ile jeszcze teraz, w sezonie letnim, nie jest to aż tak duży problem, ponieważ można zająć miejsce w ogródku. To sezonie jesienno-zimowym jest to zdecydowanie problematyczne. Nie zawsze wiadomo, które lokale zezwalają na wejście psów. Wchodząc do nich można narazić się na co najmniej nieprzychylne spojrzenia, ale nawet na wyproszenie z lokalu bez możliwości skorzystania z oferty.

Pies – gość mile widziany

Restauracje, w których pies jest mile widzianym gościem podaje się mu miskę z wodą. Często można też rozłożyć mu koc, by mógł się wygodnie położyć. Zawsze jednak musi się on znajdować na smyczy, tak by nie przeszkadzać innym gościom. W naszym kraju w większych miastach np. w Poznaniu czy Warszawie pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych zwierzętom. Jest to zdecydowanie pozytywny trend, ponieważ każdy z nas chce iść do restauracji z kim chce. Jeśli pupil jest ważnym członkiem naszej rodziny to powinniśmy mieć do tego prawo. Z drugiej strony osoby, które nie chcą chodzić do restauracji, które są „dogfriendly” to mogą pójść do innej.

Lokale gastronomiczne przyjazne psom można podzielić na kilka grup:

  • Miejsca 100% przyjazne psom – akceptujące wszystkie psy – niezależnie od rasy czy wielkości
  • Akceptacja tylko małych psów – jest to spowodowane kilkoma czynnikami: z jednej strony chęć przyjazności dla czworonogów, z drugiej obawa przed opiniami klientów, którzy przychodzą bez psów, lokal niewielkich rozmiarów, a w których zarówno większy pies, jak i inni gości czuliby niekomfortowo.
  • Akceptacja tylko w sezonie ogródkowym – pies tak, ale tylko latem i na ogródku – lepsze to niż nic.
  • Zależne do sytuacji – ogólnie dana restauracja jest przyjazna dla psów, ale czasem są sytuacje, kiedy psy nie są mile widziane jak np. odbywające się spotkanie biznesowe czy zamknięte imprezy dla dzieci.

Dlaczego są restauracje nieprzyjazne zwierzętom?

Wchodząc do restauracji z psem w niektórych lokalach gastronomicznych możemy się spotkać z nieprzychylnymi spojrzeniami i komentarzami od kelnerów i właściciel restauracji. Zazwyczaj powodem, dla którego psy nie są mile widziane w restauracji jest argument o zakazie sanepidu. Czasem podawanym powodem jest również niechęć właścicieli do psów. Drugi argument jest uzależniony od indywidualnych preferencji. Z kolei pierwszy jest bardzo często używany, ale nie przystający do realiów prawnych. Żadne przepisy prawne nie zawierają zakazu wprowadzania zwierząt do lokali. Z drugiej strony nie ma jednak również przepisów, które nakazywałyby spełnienie prośby o wprowadzenie psa do restauracji. Sytuacja ta dotyczy jedynie osób niepełnosprawnych – niewidomych, które nie mogą się poruszać bez psa przewodnika.

Podsumowanie

Pies jest wspaniałym przyjacielem człowieka i powinien otrzymywać należy mu szacunek. Warto zadbać o to by miały możliwość spędzania czasu z właścicielami również w restauracji. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim restauracje to miejsce dla ludzi, a w drugiej kolejności dla naszych czworożnych milusińskich. Właściciel restauracji stając się dogfriendly muszą wziąć pod uwagę, że zyskają stałych gości pośród właścicieli psów, ale z drugiej strony mogą stracić tych, którzy niekoniecznie chcą spędzić czas w lokalu w obecności psów.

A Ty co sądzisz o restauracjach przyjaznych psom?

Ekspert-Ewelina-dla-gastronomii-d1

Autor artykułu: Ewelina Krośnia, e-mail: ewelina@dla-gastronomii.pl

O mnie:

Doradzam w wyborze systemów gastronomicznych i programów hotelowych. Prowadzę szkolenia z obsługi programów S4H i X2 dla właścicieli, managerów oraz pracowników lokali gastronomicznych i hoteli.

Dowiedz się więcej:

Prowadzenie i zarządzanie restauracją to świetna przygoda, ale i wyzwanie. Obejmuje ono wiele różnych czynności. Od właściwego doboru personelu, ułożenie karty menu, dbałość o najwyższą jakość składników i serwowanych dań kończąc na zachowaniu czystości restauracji. Jednak, gdy poznasz i wdrożysz w swoim lokalu 10 podstawowych zasad zarządzania z pewnością stanie się to dla Ciebie łatwiejsze, niż kiedykolwiek. 

 zasady-zarzadzania-restauracja

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież