pobierz-porady-dla-gastronomii

Nawet najlepsze menu to za maÅ‚o  

+ 5
+ 0

Najlepiej dopracowane menu, idealna lokalizacja, piękny wystrój, a nawet profesjonalna obsługa nie zapewnią sukcesu Twojej restauracji, jeśli produkcja posiłku, który sprzedajesz za 30 złotych kosztuje Cię 25 złotych. Brak monitorowania food cost-u to prosty przepis na zbliżającą się wielkimi krokami katastrofę. Zobacz, jak w kilku prostych krokach uchronić się przed finansowymi problemami. food-cost-restauracja-jak-liczyc

Jak liczyć Food Cost w restauracji?

Etap 1 

Dokładnie wypisz wszystkie składniki każdej potrawy. Nie pomijaj takich elementów, jak przyprawy, W przypadku takich przypraw jak na przykład szafran, wanilia czy trufle nawet użycie ich niewielkiej ilości wpływa na koszt ostateczny przygotowania potrawy. Ważne by każda potrawa, która wychodzi spod ręki szefa kuchni była jednakowej wielkości.

Etap 2

Oblicz dokÅ‚adnie koszt każdego skÅ‚adnika w potrawie. Trzeba wziąć pod uwagÄ™ to, że koszt skÅ‚adników może siÄ™ różnić w zależnoÅ›ci od pory roku. 

Etap 3

Dodaj koszty wszystkich skÅ‚adników potrawy. W tym miejscu nie doliczaj kosztów pracy czy obsÅ‚ugi klienta.

Etap 4

Użyj naszego kalkulatora food cost i przelicz, jaki procent ceny Twojej potrawy to koszty skÅ‚adników potrzebnych do jej wyprodukowania. PrzykÅ‚adowo, jeÅ›li sprzedajesz swojÄ… potrawÄ™ za 16 z, a Twoje koszty wynoszÄ… 8 zÅ‚ to Twój food cost to 50%. 

Etap 5

Oblicz wszystkie dodatkowe koszty serwowania posiÅ‚ków w restauracji. WÅ›ród nich wymienić koszty zatrudnienia pracowników, wynajmu lokalu, marketingu podatków i innych. Te koszty możesz Å‚atwo ustalić. Wystarczy, że wyliczysz sobie te dodatkowe koszty w rozrachunku dziennym i powiążesz je z iloÅ›ciÄ… klientów, których w ciÄ…gu jednego dnia obsÅ‚ugujesz. PrzykÅ‚adowo jeÅ›li Twoje dzienne koszty prowadzenie restauracji to 500 zÅ‚, a Å›rednio obsÅ‚ugujesz dziennie 100 klientów. W takim razie koszty funkcjonowania Twojej restauracji w przeliczeniu na osobÄ™ to 5 zÅ‚. Dodatkowo musisz doliczyć do kosztów tego typu koszty, które nie sÄ… zwiÄ…zane bezpoÅ›rednio z kosztem obsÅ‚ugi klienta, ale sÄ… kosztami funkcjonowania restauracji. Do nich można zaliczyć np. koszty kradzieży pracowniczych i nie tylko, jak i koszty posiÅ‚ków, które sÄ… przeznaczone dla obsÅ‚ugi. 

 

jak-liczyc-food-cost-restauracja

 

Etap 6

Ustal sobie i trzymaj siÄ™ Å›ciÅ›le procentowego kosztu produkcji potraw. PrzykÅ‚adowo jeÅ›li sprzedajesz jakieÅ› danie za 20 zÅ‚, 12 zÅ‚ to koszty wspomniane w poprzednim etapie, to koszt produkcji potrawy może wynosić maksymalnie 8 zÅ‚. JeÅ›li bÄ™dzie wyższy to bÄ™dzie oznaczaÅ‚o, że znajdujemy siÄ™ na progu opÅ‚acalnoÅ›ci. Jednak musimy jeszcze pomyÅ›leć o zysku. JeÅ›li chcemy by byÅ‚ ona poziomie 5 zÅ‚ to musimy okreÅ›lić koszt produkcji potrawy na 25 zÅ‚. Wtedy koszty produkcji potrawy bÄ™dÄ… na poziomie 32% w stosunku do kosztu sprzedaży potrawy. 

Etap 7

Dokonaj analizy cen swoich pozycji z menu. Ustal czy każda z nich zawiera koszty funkcjonowania restauracji i dodatkowe koszty wymienione w poprzednich etapach. Użyj w tym celu okreÅ›lonego kosztu produkcji potraw. 

Etap 8

Zastanów siÄ™ czy każda z potraw powinna mieć na identycznym poziomie okreÅ›lone koszty produkcji. Czasem w zależnoÅ›ci od tego, co jest skÅ‚adnikiem potrawy oraz jak bardzo popularna jest ta potrawa zoptymalizować te koszty. 

Etap 9

Dokonuj analizy sprzedaży i raz na jakiÅ› czas sprawdzaj, jak wypadajÄ… Twoje koszty produkcji. Przydatne bÄ™dÄ… Ci do tego zestawienia sprzedaży i zarobków z konkretnych pozycji menu. Przydatne Ci do tego bÄ™dzie system gastronomiczny np. S4H czy X2, który w Å‚atwy i szybki sposób pozwoli Ci dokonać analiz i wygenerować raporty. 

 

PamiÄ™taj, jeÅ›li chcesz naprawdÄ™ osiÄ…gnąć sukces w branży nie możesz dokÅ‚adać dokÅ‚adać do swojego biznesu. 

Potrzebujesz pomocy, chcesz siÄ™ dowiedzieć wiÄ™cej? ZadzwoÅ„ lub napisz do nas! 

 

Czytaj też: 10 najważniejszych zasad zarzÄ…dzania restauracjÄ…

Ekspert-Jacek-dla-gastronomii

Autor artykuÅ‚u: Jacek Jankowski, e-mail: jacek@dla-gastronomii.pl

O mnie:

Jestem specjalistą ds. rozwiązań dla gastronomii i hotelarstwa. Od lat doradzam w sprawie systemów gastronomicznych: S4H i X2. Posiadam doświadczenie we wdrożeniach tych systemów w lokalach - restauracjach, kawiarniach i hotelach.

Dowiedz się więcej:

Aby dobrze zarzÄ…dzać restauracjÄ… należy wyznaczyć realistyczne cele i analizować rynek. Dobra koncepcja restauracji pozwoli podejmować dobre decyzje biznesowe i zapobiegać niepowodzeniom. Bez odpowiedniego biznesplanu sytuacja jest taka, że niedoÅ›wiadczeni restauratorzy zamykajÄ… swoje lokale w trakcie pierwszego roku funkcjonowania, a nawet kilku miesiÄ™cy od ich otwarcia. Jak dziaÅ‚ać, by nie być jednym z nich? 10 przyczyn upadku restauracji

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież