pobierz-porady-dla-gastronomii

Jak zaÅ‚ożyć wÅ‚asnÄ… restauracjÄ™?  

+ 0
+ 0

Otwarcie wÅ‚asnej restauracji to chyba marzenie każdej osoby, która lubi i umie gotować. Wydaje siÄ™ bowiem, że do zaÅ‚ożenia restauracji wystarczÄ…  umiejÄ™tnoÅ›ci kucharskie, dobra lokalizacja i sukces mamy gwarantowany. Jednak nic bardziej mylnego. ZaÅ‚ożenie wÅ‚asnej restauracji to poważne przedsiÄ™wziÄ™cie. O wiele Å‚atwiejsze bÄ™dzie to jednak przy zastosowaniu podstawowych i sprawdzonych zasad.

restauracja-jak-zalozyc

Pomysł to podstawa, ale...

W tym, ale tak jak i w każdym biznesie konieczne jest posiadanie ciekawego pomysłu. Bez niego nie mamy praktycznie szans na sukces. Braku pomysłu na biznes nie wynagrodzi nawet porządne finansowanie. Jeśli chcesz wystartować z własną pizzerią, kolejnym barem sushi, jakich ostatnio otwiera się coraz więcej, czy naleśnikarnią to musisz mieć świadomość, że takich lokali jest już pod dostatkiem. Dobry pomysł na restaurację to taki, który pozwoli Ci się wyróżnić, znaleźć na rynku jeszcze niezagospodarowaną niszę. Dlatego warto podejść na spokojnie do realizacji pomysłu założenia własnej restauracji. Poznać lokalny rynek, zobaczyć, co jest modne, a czego jeszcze na nim nie ma. Poznać również rynki gastronomiczne z innych miast czy regionów. Z wyróżnianiem się i z kreatywnym podejściem do pomysłu na knajpę trzeba jednak uważać. Czasem pozornie dobry pomysł na restaurację, czy pub może nam przysłowiowo "spalić na panewce". Coś, co nam będzie się wydawało ciekawe i warte realizacji może nie znaleźć amatorów. I sami możemy paść ofiarą własnych kombinacji.

Odpowiednia lokalizacja

Przed wyborem lokalu, w którym będzie mieściła się nasza restauracja należy koniecznie dogłębnie zbadać rynek. Dokładnie zbadać każdą z lokalizacji, którą bierzemy pod uwagę. Nie zawsze ścisłe centrum miasta to gwarancja sukcesu, a lokal na obrzeżach to skazanie z góry na porażkę. W każdym przypadku powinniśmy rozważyć, czy klienci będą mieli m.in. możliwość łatwego znalezienia miejsca parkingowego, czy nasz lokal będzie dostatecznie widoczny dla klientów jeśli będzie znajdował się np. w bramie kamienicy. Czasem może chodzić nawet o 20 m. 20 m za daleko i lokal może mieć co najmniej o połowę klientów mniej, niż mógłby mieć, gdyby był lepiej umiejscowiony. Wybierając lokal ważne jest również zorientowanie się, czy w okolicy naszej restauracji są już jakieś lokale, w czym się specjalizują i do jakich klientów wychodzą ze swoją ofertą. Warto również wziąć pod uwagę sezonowość, czyli możliwość wystawienia ogródka latem. W sezonie letnim jest to doskonały sposób na pozyskiwanie Klientów.

Wystrój lokalu

Jeśli już Twój Klient Cię znajdzie i wejdzie do środka musi się tam dobrze poczuć. Tutaj niebagatelne znaczenie ma sposób urządzenia lokalu. Rozwiązań na to jest wiele. Wystrój lokalu wpływa na klimat, jaki w nim panuje. Może z jednej strony przyciągać klientów, ale również stać się jedną z przyczyn zniechęcających do odwiedzania naszego lokalu. Wystrój można zatem porównać do opakowania produktu. Bo tak jak opakowanie produktu wpływa na to jak postrzegamy i oceniamy jego smak, tak sposób urządzenia lokalu determinuje poziom zadowolenia klientów i całościową ocenę usługi gastronomicznej. Nie ma jednak złotej rady na urządzenie lokalu. Nie zawsze bowiem skorzystanie z usług profesjonalistów spowoduje, że nasz lokal będzie przytulny i będzie zachęcał do ponownych odwiedzin. Z kolei samodzielne urządzenie nie zawsze musi stanowić słaby punkt lokalu. Niezależnie jaki sposób wystroju wybierzemy musimy pamiętać, że klient najpierw "kupuje" lokal, a następnie potrawę.

WiÄ™cej na temat wystroju restauracji znajdziesz tu: Odpowiedni wystrój w restauracji

Profesjonalny personel

Dobranie odpowiedniej kadry do lokalu gastronomicznego to jeden z krytycznych elementów, od którego zależy liczba klientów, a w efekcie wyniki finansowe lokalu. Jest to niezwykle trudne zadanie. Same umiejętności bowiem nie wystarczą. Branża gastronomiczna jest na tyle specyficzna, że potrzeba tu ludzi, którzy są zarówno pasjonatami, mają wysokie umiejętności, doświadczenie i potrafią doskonale reagować na potrzeby innych. Do tego wskazane jest poczucie humoru, bo w kuchni często trzeba gasić różnego rodzaju "pożary". W lokalu ważny jest każdy członek zespołu, rozpoczynając od właściciela / menedżera, poprzez szefa kuchni, pomocników szefa kuchni, przez kelnerki / kelnerów, kierowców realizujących dowozy, czy personel dbający o ład i porządek w restauracji. Każda z tych osób powinna znać wagę swojej pracy i mieć świadomość, że wspólnie z pozostałymi członkami personelu tworzy sukces lokalu.

Dobre zarzÄ…dzanie

Prowadzenie restauracji to biznes jak każdy inny. I tak jak w każdym biznesie i tu potrzebny jest zarządca. Rola ta wymaga odpowiednich umiejętności. Nie bez znaczenia jest tu autorytet, ale również posiadanie odpowiednich narzędzi i właściwe ich wykorzystywanie. Mamy tu na myśli narzędzia informatyczne, które znacznie ułatwiają zarządzanie. Wśród nich są przede wszystkim aplikacje dla managerów / właścicieli lokali, które pozwalają na łatwą i wydajną kontrolę wszystkich aspektów prowadzenia restauracji. Zarządzanie to również konieczność patrzenia w przyszłość, myślenia długofalowego, opracowywania strategii i sposobów na przezwyciężenie kryzysów, które niestety czasem mogą dotknąć restaurację.

Marketing

Obecnie na rynku nie ma szans żadna nawet najlepsza restauracja, jeśli nie inwestuje w marketing. Powiedzenie, jeśli jest dobre to obroni się samo w tym przypadku się nie sprawdza. Koniecznie powinniśmy zapewnić restauracji dobry marketing, który pozwoli nam na zwiększenie liczby klientów. Powinniśmy na bieżąco kontrolować, jak działa nasza konkurencja i być ciągle krok przed nią. Brak nakładów na marketing spowoduje powolny schyłek biznesu, a w końcu konieczność zamknięcia lokalu.

Odpowiednie menu

Największym błędem restauratorów jest próba włożenia do menu jak największej liczby dań. Myślenie, że w różnorodności jest siła to niestety błąd. Gdy idąc do restauracji otwieramy kartę, w której mamy do wyboru dziesięć rodzajów przystawek, kilkadziesiąt rodzajów dań głównych i niemalże taką samą ilość deserów to nie sposób uniknąć podejrzenia o wątpliwą świeżość dań. Należy zatem skomponować menu biorąc pod uwagę to, co klienci lubią najbardziej. Nie warto na siłę wkładać do menu dań zbyt wyszukanych czy pozornie modnych. A co najważniejsze warto dostosowywać kartę do zmieniających się gustów naszych klientów i raz na jakiś czas przeprowadzać kulinarne eksperymenty. Pozwolą one nam sprawdzić czy warto wprowadzić je na stałe do karty.

Porady na temat menu: Jak uÅ‚ożyć dobre menu?

Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

To wysoce pożądana cecha restauratora szczególnie na początku prowadzenia restauracji. Na rozkręcenie biznesu w branży gastronomicznej potrzeba średnio 2-3 lat. W tym czasie, ale i przez cały czas prowadzenia restauracji uczymy się i nabywamy doświadczenie. Przechodzimy z poziomu amatora lub początkującego do zawodowca. Musimy mieć świadomość, że zyski z prowadzenia lokalu gastronomicznego na początku nie będą zbyt duże. Sukces przyjdzie z czasem. Trzeba na niego, tak jak w każdym innym biznesie zwyczajnie zapracować. Jednak, jeśli podeszliśmy do realizacji pomysłu otwarcia własnej gastronomii z rozwagą to sukces przyjdzie na pewno.

 

Szukasz nazwy dla swojej restauracji. Zajrzyj tutaj: Najlepsza nazwa dla Twojej restauracji to...

Ekspert-Jacek-dla-gastronomii

Autor artykuÅ‚u: Jacek Jankowski, e-mail: jacek@dla-gastronomii.pl

O mnie:

Jestem specjalistą ds. rozwiązań dla gastronomii i hotelarstwa. Od lat doradzam w sprawie systemów gastronomicznych: S4H i X2. Posiadam doświadczenie we wdrożeniach tych systemów w lokalach - restauracjach, kawiarniach i hotelach.

Dowiedz się więcej:

Najlepiej dopracowane menu, idealna lokalizacja, piękny wystrój, a nawet profesjonalna obsługa nie zapewnią sukcesu Twojej restauracji, jeśli produkcja posiłku, który sprzedajesz za 30 złotych kosztuje Cię 25 złotych. Brak monitorowania food cost-u to prosty przepis na zbliżającą się wielkimi krokami katastrofę. Zobacz, jak w kilku prostych krokach uchronić się przed finansowymi problemami. food-cost-restauracja-jak-liczyc

Komentarze   

0 #1 Marek 2015-08-12 10:21
Należy pamiętać również o opłatach dla ZAIKS, ZPAV, STOART, SAWP z tytułu publicznego odtwarzania muzyki. Można ich jednak uniknąć. Wystarczy odtwarzać radio internetowe z muzyką Royalty Free np. http://www.rebelscream.pl/multimedia/radio/
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież